Praca domowa - jak sprawić by dziecko ją polubiło

Praca domowa – 7 sposobów by Twoje dziecko zaczęło ją odrabiać

Praca domowa to wyrażenie, które wywołuje dziwne grymasy twarzy u wielu uczniów. Nakłonienie niektórych dzieci, by odrabiały prace domowe to nie lada wyzwanie, prawda?

Niejednokrotnie ich zachowanie wskazuje na to, że wszystko jest dla nich ważniejsze niż praca domowa. Gry komputerowe, media społecznościowe, oglądanie filmów, … lista jest długa, bardzo długa.

Odrabianie pracy domowej jednak nie musi kojarzyć się z walką między dzieckiem a rodzicami.

W tym artykule postaram się pokazać Ci (lub tylko przypomnę) siedem sposobów na to, jak skłonić dzieci by odrabiały swe prace domowe – bez narzekania z ich strony i bez nękania dzieci z Twojej strony.

 

1. Wyraźnie zaznacz, że to ich praca domowa, a nie Twoja.

Wydaje się, że wielu rodziców bardziej przejmuje się zadaniami domowymi niż ich dzieci. W ten sposób odpowiedzialność za oddrobnienie lekcji przenosi się z dzieci na rodziców. Nie powinno być. W końcu to praca domowa twojego dziecka, a nie twoja.

Pomóż dziecku zrozumieć, że jego praca domowa to jego obowiązek. Owszem, pomagaj w jej odrabianiu, gdy dziecko sobie nie radzi lub udzielaj wskazówek, ale nigdy nie powinieneś wykonywać za dziecko jego pracy.

 

2. Nie zmuszaj dziecka do odrabiania lekcji.

Niemal słyszę, jak mówisz: „Ale … jeśli nie użyję środków przymusu, to w ogóle tego nie zrobią!”

Wiem, znam te obawy i rozumiem. Jednak jeśli zastosujesz się do wszystkich wskazówek zawartych w tym artykule, mogę Ci zagwarantować, że Twoje dzieci zaczną odrabiać prace domowe bez przymusu.

Jeśli grozisz im lub zastraszasz, ucierpi na tym twoja relacja rodzic-dziecko. Możesz w ten sposób wywołać u dziecka bunt. Wtedy z niczym już do niego skutecznie nie dotrzesz.

Jeśli narzucisz zasady bez dbania o relację z dzieckiem, prędzej czy później twoje dzieci będą ci się sprzeciwiać. Walka o władzę jest niezdrowa dla relacji z międzyludzkich, niezależnie od tego, czy chodzi o jedzenie, chodzenie do szkoły czy pracę domową.

 

3. Omów z dziećmi to czego się od nich oczekuje oraz konsekwencje.

Zrób to na początku każdego semestru. Nie narzucaj tylko własnych oczekiwań. Zamiast tego spokojnie porozmawiaj ze swoimi dziećmi o tym co jest ich obowiązkiem, że szkoła to nie tylko obowiązek edukacyjny, ale sposób na nauczenie dzieci obowiązkowości, pracy oraz wyćwiczenie umysłu przed wejściem w dorosłe życie. To da im poczucie odpowiedzialności za ich edukację, w tym za pracę domową.

Oto kluczowe kwestie do omówienia i wdrożenia jako zasady do konsekwentnego stosowania w formie pewnego rodzaju umowy z dzieckiem:

Kiedy odrobią pracę domową, np. przez pierwsze dwie godziny po powrocie ze szkoły, to będą mogły poświęcić czas na przyjemności (gry, filmy czy spotkania z kolegami)

Jakie przywileje i przyjemności będą zabronione, dopóki nie skończą pracy domowej

Konsekwencje w przypadku naruszenia umowy

Czas bez pracy domowej, w miarę możliwości,  regularnie przestrzegany, np. piątkowe wieczory, niedzielne poranki

 

Podczas dyskusji bądź cierpliwy i opanowany. (Łatwiej powiedzieć niż zrobić, wiem!)

Przypomnij swoim dzieciom, że jesteś w tej samej drużynie co one. Nie masz zamiaru z nimi walczyć, ale też zawsze mogą liczyć na wsparcie rodziców, gdyby miały trudności w odrabianiu lekcji.

Przy takim podejściu, Twoje dzieci będą zachowywać się bardziej dojrzale, niż się spodziewasz.

Kiedy osiągniesz porozumienie, zapisz wszystko na piśmie. Umieść „kontrakt” na drzwiach lodówki lub w innym widocznym miejscu w domu, aby każdy go poznał i zastosował oraz mógł się do niego odnieść.

 

4. Nie stosuj ścisłego dozoru wobec dziecka.

Możliwe, iż się obawiasz, że Twoje dzieci będą odrabiać pracę domową tylko pod Twoim ścisłym nadzorem.

Jednakże, jeśli dobrze je do tego przygotujesz, bardzo możliwe, że przejmą pełną odpowiedzialność za swoją pracę domową, tak że ścisły nadzór nie będzie potrzebny.

Staraj się natomiast byś w pobliżu i gotowym, by pomóc dziecku, gdy tylko pojawią się trudności. Absolutnie nie wyręczaj go w odrabianiu pracy domowej. Pomóż mu pokonać trudność, a dalej niech odrabia ją samodzielnie. Nie wyręczaj go, w obawie, że poniesie w szkole konsekwencje nieodrobienia pracy domowej, gdyż w ten sposób nie nauczy się odpowiedzialności.

Dzięki doraźnej  pomocy  i skłonieniu dziecka do samodzielnej pracy, jego wyniki w nauce powinny się poprawić. Wzrośnie zadowolenie oraz chęć do odrabiania lekcji samodzielnie.

Zostaw dziecku trochę swobody w nauce i pracach domowych, ale rozmawiaj z nauczycielami o postępach dziecka regularnie.

Porozmawiaj ze swoimi dziećmi i przedstaw im  jakie informacje od nauczycieli na temat ich nauki mogą pociągnąć za sobą konsekwencje i jakie to mogą być konsekwencje.

Na przykład możesz zgodzić się, że jeśli dwóch lub więcej nauczycieli zauważy, że Twoje dzieci nie odrabiają prac domowych na czas, stracą pewne przywileje. Te przywileje zostaną przywrócone dopiero po poprawie opinii.

W ten sposób nie będziesz musiał stosować pełnego nadzoru nad swoimi dziećmi. Z góry uzgodnione zasady i konsekwencje zachęcą Twoje dzieci do większej odpowiedzialności. I nie będziesz już musiał prowadzić codziennych walk domowych!

 

5. Stwórz wolne miejsce do odrabiania lekcji i nauki.

Zorganizuj to miejsce z dala od telewizora i innych elementów rozpraszających.

Pomocne jest również ustalenie granic, aby dzieci nie przeszkadzały sobie nawzajem w trakcie odrabiania lekcji.

Zapewnij swoim dzieciom potrzebny sprzęt i materiały, np. lampa (oświetlenie – udzielając korepetycji w domach uczniów zauważyłem, że zaskakująco wielu z nich ma niepoprawne oświetlenie), artykuły papiernicze, biurko i krzesło w odpowiednim rozmiarze. Dzieci będą bardziej skoncentrowane na nauce, jeśli nie będą musiały biegać po mieszkaniu w poszukiwaniu jakichś materiałów lub pomocy dydaktycznych.

 

6. Chwal dziecko za dobre zachowanie.

Oto zasada, która dotyczy wszystkich dzieci:

Zachowanie, na którym się skupiasz (jako rodzic), będzie coraz częstsze.

Oznacza to, że jeśli uznasz dobre zachowanie swoich dzieci, będą je częściej okazywać. Ale jeśli zrzędzisz z powodu ich złego zachowania, w przyszłości otrzymasz od nich więcej tego złego zachowania.

Czy kiedykolwiek udało ci się nakłonić swoje dzieci do zmiany ich złych nawyków?

Prawdopodobnie nie.

Znacznie łatwiej osiągnąć poprawę, gdy wzmacniamy (chwalimy, zauważamy) te dobre zachowania.

Bądź więc spostrzegawczy i znajdź okazje, by zauważać dobre zachowania swoich dzieci. Na przykład, jeśli zauważysz, że Twoje dzieci odrabiały lekcje przez 30 minut bez przerwy, możesz powiedzieć: „To dobrze, że udało Ci się skupić na swojej pracy przez 30 minut”.

Nie proponuję, abyś zasypywał swoje dzieci przesadnymi pochwałami. Po prostu uznawaj ich dobre zachowanie, ilekroć je zauważysz.

To może wydawać się drobnym gestem dla ciebie, ale ma duże znaczenie dla dzieci.

 

7. Odrabiaj swoją „pracę domową” w tym samym czasie co twoje dziecko.

Pokaż swoim dzieciom, że pilnie odrabiasz swoją „pracę domową”, czyli obowiązki domowe.

Kiedy dziecko odrabia swoją pracę domową, możesz uporządkować finanse domowe lub opłacić rachunki. Możesz też przeczytać książkę, wziąć udział w kursie online lub nauczyć się czegoś nowego.

Stosując tę ​​strategię, Twoje dzieci zobaczą, że praca domowa jest ważna, nawet dla osoby dorosłej. Wszyscy będziecie się lepiej bawić, gdy cała rodzina razem odrabiają lekcje!

 

Podsumowując

Praca domowa jest ważna, ale są rzeczy jeszcze ważniejsze, takie jak: odpowiedzialność, wytrwałość, zaangażowanie, ciekawość i zamiłowanie do nauki.

Praca domowa to tylko narzędzie do osiągnięcia tych większych celów. Pamiętaj o tym, gdy następnym razem będziesz bliski utraty panowania nad sobą z powodu podejścia dziecka do jego pracy domowej.

Kiedy zastosujesz powyższe siedem wskazówek w praktyce, czas na odrabianie lekcji stanie się przyjemniejszy zarówno dla Ciebie, jak i dla Twoich dzieci. Poprawi się także Twoja relacja rodzic-dziecko.

 

Wypróbuj Więc te wskazówki już dziś. Nie masz niczego do stracenia!

 

Jeśli uważasz, że przynajmniej część powyższych treści ma szansę na poprawę jakości nauki Twojego dziecka oraz Twojej relacji z nim, zostaw proszę komentarz poniżej, dzieląc się z innymi swoją opinią.

 

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *